WNĘTRZA

Wybór mieszkania? Jak wybrać najlepiej? Czy jest na to złoty środek?

 Decyzja o wyborze mieszkania, wydawać by się mogła łatwa – przecież wiemy czego potrzebujemy. Rozpoczynamy poszukiwania z podekscytowaniem. Przecież szukamy idealnego miejsca dla siebie, dla rodziny lub zwyczajnie chcemy zainwestować nasze pieniądze. Wszystko zaczyna przestaje być kolorowe, w momencie gdy zaczynamy szukać i wpadamy w worek bez dna pełen ofert, a żadna z nich nie spełnia naszych warunków. Najczęściej mamy jakieś marzenia w stosunku do przyszłego gniazdka, chcemy aby było idealne. Zderzenie z rzeczywistością, nagle pokazuje że z czegoś musimy zrezygnować – no chyba, że stać nas na apartament w centrum Warszawy, to możemy mieć wszystko. 

Dlatego warto usiąść i wypisać istotne dla nas elementy, które zadecydują o wyborze mieszkania. 

Usiądź na spokojnie zwizualizuj swoje mieszkanie, swoje potrzeby. Nawet te najmniejsze, gdzie i w jaki sposób, będziesz chciał  uporządkować ubrania, wyposażenie kuchni, itd.. Zastanów się w jakich porach dnia spędzasz w domu najwięcej czasu. Czy lubisz jasne, oświetlone przestrzenie, a może lepiej odpoczywasz w ciemnych i zacienionych wnętrzach. 

Oto kilka najważniejszych punktów:

1. BUDŻET

Nie ma nic bardziej istotnego niż budżet, no chyba że dysponujemy dużą ilością pieniędzy i możemy pominąć ten punkt. To budżet określi nam

 • Metraż na jaki możemy sobie pozwolić,
 • Lokalizację, w której będziemy szukać naszego m2,
 • Czy dysponujemy odpowiednią ilością pieniędzy, aby wykończyć tę nieruchomość,
 • Jaki mamy wkład własny,
 • Pieniądze potrzebne na formalności, związane z zakupem, takie jak notariusz, rzeczoznawca, podatek pcc w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego,
 • Poduszka finansowa, w razie opóźnień oddania mieszkania, a konieczność spłaty kredytu,

2. Lokalizacja

Kolejny ważny punkt w poszukiwaniu nieruchomości. Co więcej myślę, czy nie postawić jej jednak na pierwszym miejscu lub na równi z budżetem. 

Miejsce, w którym będziemy mieszkać jest niezwykle ważne. Jest wiele aspektów, które będą ją określały.

 • Przyzwyczajenie do danej lokalizacja i pewien sentyment.
 • Chęć mieszkania w danej okolicy,
 • Odległość od pracy – tak pracę można zmienić, jednak mając określony zawód, profesję można określić okrąg, w którym będziemy szukać potencjalnej pracy.
 • Okoliczna infrastruktura taka jak sklepy, szkoły, komunikacja – ta będzie najlepsza w mieszkaniach z rynku wtórnego. Przy rynku pierwotnym ta infrastruktura będzie bardziej okrojona, jednak z biegiem czasu będzie uzupełniana i co się z tym wiąże bardziej nowoczesna. 
 • W lokalizacji ważna jest, również komunikacja, zarówno są to drogi jak i środki transportu publicznego.
 • Zieleń, taka jak parki, las, starodrzew, a może zamiast zieleni wolimy żyć w centrum miasta tętniącym życiem.

3. UKŁAD FUNKCJONALNY I ILOŚĆ M2,

Kolejna szalenie istotna kwestia. 

Zacznijmy przede wszystkim od ilości pokoi. Warto zadać sobie pytanie ile potrzebujemy pokoi. Czy wystarczy nam kawalerka, czy każdy z domowników ma mieć oddzielną sypialnię + do tego salon, a może dzieci będą miały wspólny pokój. Może, żyjąc w obecnych czasach pandemii, potrzeby nam jest dodatkowy pokój na gabinet.

Układ Funkcjonalny, powinien być taki aby bez problemu móc zagospodarować przestrzeń. Ważne aby każdy z pokoi wraz z salonem nie były przechodnie. Bardzo fajnymi układami są takie aranżacje, gdzie mamy oddzieloną strefę dzienną, od strefy sypialnianej. W każdym mieszkaniu nawet najmniejszym powinno być miejsce na szafy, miejsce na pralkę wraz z miejscem na kosz z brudna bielizną. Bardzo fajnie jeśli w mieszkaniu 60m2+ jest łazienka + toaleta ewentualnie garderoba. W master bedroom powinny być miejsce na łóżko minimum 140×200 + szafę. W pokojach mniejszych na łóżko 90×200 + szafa + biurko.

Na etapie rozmów z deweloperem, osobą z rynku wtórnego poprosić o plany z wymiarami i zweryfikować czy aby na pewno zmieszczą się wszystkie niezbędne nam meble. Coraz częściej spotykaną manierą ze strony deweloperów, jest wstawianie na rzut mebli dla “krasnoludków”. Deweloperzy stosują tę niechlubną metodę aby mieszkanie np. 25m2 wyglądało faktycznie jak apartament, a nie kawalerka.

Koniecznością w mieszkaniach 3 pokojowych jest mieszkanie, posiadające wyjście okien na dwie strony świata – narożne lub przelotowe. Ponieważ zdarza się, że w ofercie sprzedaży są mieszkania 3,4+ pokojowe, które są połączone z kilku kawalerek, mieszkań 2 pokojowych, co też uważam za niefajną praktykę. Tutaj chodzi głównie o kwestię wentylacji. A warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich zagospodarowanie  mówią wyraźnie, ze mieszkania 3+ pokojowe powinny być przewietrzalne, posiadać okna na dwie strony lub należy zastosować wentylację mechaniczną w całym mieszkaniu.

W układach ważne jest również to aby pokoje nie były tramwajami, aby korytarz nie mógł się zamieć na tor gry w kręgle, a łazienka nie wypadła w środku salonu – na prawdę, takie kwiatki można znaleźć ;P, ale to już temat na kolejny wpis, o patodeweloperce.

6. MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODARWOANIA PRZESTRZENNEGO, STUDIUM KIERUNKÓW I URARUNKOWAŃ LUB REJESTR POZWOLEŃ NA BUDOWĘ

Sprawdzenie zapisów, decyzji w wyżej wymienionych dokumentach, portalach, jest często pomijane, a potem doznajemy wielkiego rozczarowania. 

Z tych dokumentów dowiecie się jakie są planowane inwestycje, na co przeznaczone będą tereny, jaka wysokość zabudowy będzie dozwolona. Jak duży procent powierzchni będzie przeznaczony na zieleń, czy w pobliżu jest zieleń chroniona planem. A może w niedalekiej przyszłości,  będzie przebiegać droga szybkiego ruchu, w pobliżu tej nieruchomości. A może w sąsiedztwie planowana jest szkoła i boisko.

5. INNE

Są to już kryteria indywidualne, takie jak czas oddania mieszkania, wykończenie części wspólnych, osiedla zamknięte lub otwarte. Dla osób szukających spokoju i niekoniecznie chcących słyszeć zabawę dzieci – mieszkania z przeważającą liczbą kupujących osób bez dzieci, osiedle/ budynek bez placu zabaw i odwrotnie jeśli planujemy rodzinę i chcemy aby nasze pociechy miały inne dzieci do towarzystwa jak również miejsce do zabaw.

Bardzo, ciężko jest znaleźć mieszkanie/ dom, który spełniałby nasze oczekiwania. Warto już na etapie wyboru, skonsultować to z architektem czy dana przestrzeń ma potencjał, czy ewentualnie można będzie ją trochę przekształcić. Czy w ogóle jest ona logicznie zaprojektowana, bez ukrytych mankamentów.

Tak wiem, jest tego dużo, ale z wypisanymi wymaganiami, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję i znaleźć najlepsze z możliwych wnętrz dla siebie. Pamiętaj, IDEAŁÓW NIE MA !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas